Preventista junior
Zná hlavní příčiny vzniku požáru, zná telefonní čísla tísňového volání, zhotoví nejméně 2 výkresy, plakáty nebo nástěnky s námětem požární ochrany, umí vyhledat jednoduché požární závady, zná základy hoření. Odznak plní děti od 6 - 10 let (mladší kategorie).

Strojník junior
Zná jednoduché hasební prostředky a jejich použití. Zná přenosné hasící přístroje a umí je použít. Zná povinnosti strojníka u zásahu. Odznak plní děti od 6 - 10 let (mladší kategorie).

Preventista
Zná hlavní příčiny vzniku požáru, zná telefonní čísla tísňového volání, zhotoví nejméně 2 výkresy, plakáty nebo nástěnky s námětem požární ochrany, umí vyhledat jednoduché požární závady (podmínky odznaku Preventista - Junior). Dále ovládá základní znalosti a dovednosti z oblasti prevence požární ochrany.

Strojník
Zná běžnou techniku používanou u hasičů, její časti a její údržbu. Zná druhy a způsoby použiti běžných technických prostředků PO (požární ochrany). Zná prakticky optické signály PO.

Kronikář
Nejméně půl roku pečuje o kroniku kolektivu, zná základní fakta o historii hasičstva v Čechách a na Moravě i v místě, kde působí jeho kolektiv MH, získává dokumentační materiál, který využívá k propagaci hasičstva a hnutí mládeže.

Cvičitel
Je nositelem odbornosti preventista a strojník, dokáže zorganizovat nástup kolektivu a podat hlášení, je pomocníkem vedoucího při práci s kolektivem, prokáže znalost vázání uzlů a smyček používaných v PO.

Velitel
Zná hlavní zásady při výjezdu jednotky k požáru nebo mimořádné události, zná základní činnosti prováděné při zásahu a po ukončení zásahu, zná nebezpečí, která hrozí na místě požáru nebo zásahu. Odznak plní děti od 11 - 18 let (starší kategorie nebo dorost) po splnění odbornosti CVIČITEL.

Instruktor
Zná hlavní základy pedagogiky a psychologie, bezpečnosti práce při činnosti s dětmi a základy zdravovědy. Zná základní dokumentaci kolektivu. Má rozšířené znalosti Směrnice hry Plamen. Odznak plní děti od 11 - 18 let (starší kategorie nebo dorost) po splnění odbornosti CVIČITEL.

Zdroj: https://www.hasicipatek.cz/

Program mladý hasič: hasicidobronin.cz/docs/mlady-hasic.html

Prezentace

postupy_a_veleni_pri_nehodach.ppt (4,5 MB)Sdh Janovice - žáci plamen.pptx (1,4 MB)